Rekrytering – Att hitta kompetent personal tar tid

Vi på First Personal hjälper er med hela eller delar av rekryteringsprocessen, från första intervjun till att rätt person står vid sin arbetsplats.

Kravprofil och Intervju

Tillsammans med er går vi igenom vilka färdigheter och kunskaper personen ni önskar rekrytera ska ha. Vi upprättar en kravprofil där beskrivning av tjänsten och önskvärd kompetens sammanfattas. Vi startar sökandet efter kandidater med annonsering i lämpliga medier såsom Facebook, LinkedIn, vår egen portal, Arbetsförmedlingen och dagspress. Under intervjun ställer vi relevanta frågor utifrån er kravspecifikation. Utefter ert önskemål kan vi även genomföra kapacitetstester och personprofilanalyser på de presenterade kandidaterna.

Presentation

Vi gör ett urval baserat på er kravspecifikation och presenterar vanligtvis två till tre kandidater för er. Vid presentationen av lämpliga kandidater får ni tillgång till ansökningshandlingar och referensmaterial. Slutkandidater kallas till en sista intervju ute på ert företag. Om ni önskar kan vi på First Personalpartner även hålla i den slutgiltiga presentationen av ert företag som anpassas utefter era önskemål.

Anställning & Uppföljning

När ni har valt kandidat anställs denne utefter era önskemål. Uppföljning och säkerställande av att ni har rätt kandidat hos er sker sedan efter en överenskommen period.

Kontakta oss

Undrar ni över något? Kontakta oss gärna för mer information om hur vi kan hjälpa just er och ert företag på bästa möjliga sätt!

Kontaktpersoner Borås

Claes Svensson
Tel: 0722-35 11 04
claes@firstpersonal.se

Robin Andersson
Tel: 0722-35 10 85
robin@firstpersonal.se

Martina Hallin
Tel: 0722-44 11 02
martina@firstpersonal.se

Frida Götesson
Tel: 0727-24 17 77
frida@firstpersonal.se

Kay Zeybrandt
Tel: 0722-35 17 77
kay@firstpersonal.se

Ville Nikumaa
Tel: 0722-35 11 29
ville@firstpersonal.se

Ronja Pantzar
Tel: 0722-35 11 50
ronja@firstpersonal.se

Stefan Zackrisson
Tel: 0722-35 11 05
stefan@firstpersonal.se

Kontaktpersoner Skövde

Marika Ikävalko
Tel: 0727-17 84 77
marika@firstpersonal.se

Julia Franzén
Tel: 0727-29 10 59
julia@firstpersonal.se

Kontaktpersoner Varberg

Joachim Lodel
Tel: 0727-35 11 10
joachim@firstpersonal.se

Amanda Sevestedt Widmark
Tel: 0727-00 10 58
amanda@firstpersonal.se

Kay Zeybrandt
Tel: 0722-35 17 77
kay@firstpersonal.se

Besök oss på facebook